Dziedzictwo

Mieszkańcy dawnej Gminy Sól w wojsku rosyjskim podczas I wojny światowej

Artykuł został wcześniej opublikowany w tomie XIII rocznika Nad Tanwią i Ładą - Przyczynki do historii i kultury Ziemi Biłgorajskiej.

więcej

Kampania wrześniowa we wspomnieniach mieszkańców Biłgorajszczyzny

Relacje mieszkańców podbiłgorajskich wsi o kampanii wrześniowej w roku 1939 to dotychczas mało znane, ciekawe i subiektywne spojrzenie ludzi, do których domów zawitał koszmar i chaos wojny. Jest to wizja wojny trochę z innej perspektywy, gdzie więcej jest obrazów skutków bitwy, niż samych walk. Są to obrazy, w których przewijają się sceny uciekających ludzi z zachodu, rozbrajających się żołnierzy, szukających cywilnych ubrań, bądź idących do niewoli, o ogromnej ilości porzuconego sprzętu wojskowego. Są to też obrazy walki, płonących wsi i Biłgoraja, ostrzału artyleryjskiego, rannych i zabitych żołnierzy polskich.

Część poniższych relacji znajduje się w zbiorach wspomnień wojennych "Zabrali nam dzieciństwo". Wspomnienia te zostały także opublikowane w XII tomie rocznika "Nad Tanwią i Ładą. Przyczynki do historii i kultury Ziemi Biłgorajskiej". 

Strona będzie uzupełniana o kolejne relacje.

więcej

Zapomniani budziarze i ich dziedzictwo

Budziarze – dzisiaj dla mieszkańców południowej Lubelszczyzny słowo to może kojarzyć się z nazwą niewielkiej wsi, urokliwie położonej nad rzeką Tanwią, dawniej jednak – w XVIII i XIX w. – budziarzami nazywano osadników leśnych, którzy byli pionierami terenów puszczańskich w Ordynacji Zamojskiej. Ich znaczący wkład w osadnictwo w lasach i na pustkach osadniczych, odcisnął piętno w krajobrazie historycznym i jest widoczny do dzisiaj.

więcej

Gmina Biłgoraj na dawnej fotografii

Stare fotografie są często jedyną pamiątką, zachowującą pamięć o ludziach i wydarzeniach, które dawno przeminęły. Pragniemy, aby trwały dla nas jak najdłużej. Dlatego tworzymy przy Gminnym Ośrodku Kultury w Biłgoraju cyfrowe archiwum dawnej fotografii, w którym będziemy starać się nie tylko przechowywać zdjęcia, ale i identyfikować ludzi, wydarzenia i miejsca, które one ukazują.

więcej

Zapomniane miejsca

Piękne lasy i pola skrywają w sobie wiele ciekawych, zapomnianych miejsc.

więcej

Zaginione osady i wsie w Gminie Biłgoraj

Przemierzając Gminę Biłgoraj można natknąć się na miejsca pełne historii.

więcej