Aktualności

Wystawa historyczna na "Bukowskich Jagodziankach"

Na urokliwej polanie śródleśnej w Bukowej, podczas "Bukowskich Jagodzianek", przybyli goście mogli jako atrakcję towarzyszącą zobaczyć wystawę historyczną, przygotowaną przez GOK w Biłgoraju.

więcej

Pomóż nam upamiętnić zaginioną osadę i gajówkę Kociołki

Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju pozyskał dofinansowanie z Konkursu Grantowego "Działaj Lokalnie" na realizację projektu "Kociołki - zaginiona osada leśna". W ramach projektu w miejscu gdzie istniała osada leśna oraz gajówka Kociołki (zobacz mapę), zostanie posadowiony kamień z tablicą pamiątkową, a także oddzielna tablica informacyjna. Planujemy także wydanie niewielkiej broszury.

więcej

Miejsca pamięci w lasach upamiętnione

Członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Wir" z Biłgoraja w sobotę 19 czerwca postawili w lasach tereszpolskich tablice informacyjne - w miejscach związanych z dziejami II wojny światowej.

więcej

Lekcje edukacyjne w Korczowie i Smólsku

O pierwszych osadnikach w okolicy Korczowa oraz Smólska mogli dowiedzieć się uczniowie ze szkół w tych miejscowościach w ramach lekcji edukacyjnych, zainicjowanych przez GOK w Biłgoraju.

więcej

Zaproszenie na Rajd Rowerowy "Wokół Gminy Biłgoraj"

Zaproszenie na Rajd Rowerowy w dniu 20.06.2021 r.

więcej

Zbiory wspomnień wojennych "Zabrali nam dzieciństwo" dostępne są na naszej stronie

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi publikacjami "Zabrali nam dzieciństwo", które teraz można przeczytać w sieci.

więcej

I część książki "Zabrali nam dzieciństwo" została wznowiona

Miło nam poinformować, że wydana w 2015 r., ciesząca się ogromną popularnością książka "Zabrali nam dzieciństwo - wspomnienia wojenne mieszkańców podbiłgorajskich wsi" została wznowiona i uzupełniona przez GOK w Biłgoraju.

więcej

Powstała II część zbioru wspomnień wojennych "Zabrali nam dzieciństwo"

Powstała II część zbioru wspomnień wojennych mieszkańców pobiłgorajskich wsi „Zabrali nam dzieciństwo”, w której przeczytamy 27 nowych opowieści wojennych, podzielonych na dwa działy: „Obrazy ze spalonych wsi” oraz „Obrazy obozowe i z wygnania”.

więcej

"Męskie śpiewanie" z historią w tle

W sobotę 10 października odbyło się podsumowanie projektu "Męskie śpiewanie" realizowanego przez Męski Zespół Śpiewaczy w Bukowej. Podczas spotkania zebrania posłuchali również prelekcji o początkach wsi Bukowa. 

więcej

Widowisko Historyczne o dziejach rodziny Pacyków z Gromady

 

Tegoroczny jesienny piknik w Brodziakach był inny niż zwykle, nie zmienił się jednak główny cel imprezy – przypominanie i promowanie lokalnej historii poprzez widowisko historyczne.

więcej

Miejsce pamięci na Rapach Bojarskich

W niedzielę 4 października, w przeddzień 77 rocznicy potyczki na Rapach Bojarskich, odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia kamienia z tablicą upamiętniającą tamte wydarzenia. Obok zamontowano tablicę informacyjno-edukacyjną o istniejącej dawniej w tym miejscu osadzie leśnej, gajówce oraz bitwie partyzantów z Niemcami.

więcej

Ognisko w Bukowej

Dzienny Dom Senior + w Bukowej 16 września 2020 r. przygotował ognisko dla seniorów, dzieci i młodzieży, którego motywem przewodnim była historia II wojny światowej w najbliższej okolicy.

więcej